Няма нищо по-важно героите в книгите да са пълнокръвни – образите им да са ясни, действията им да са логични за изградената в главата на читателя представа. Ако има нелогични моменти, те дразнят и развалят общото впечатление от прочетеното (например: Ако Пипи Дългото чорапче е представена като най-силното момиче на света, но се затруднява да вдигне пакет с брашно от шкафа, това е нелогично, нали?).
Докато четете, автоматично в главата ви се изгражда образ и можете да видите пропуските на автора, ако съществуват такива. Но ако вие самите пишете, трябва да се научите да правите „досие“ на своите герои, за да получавате накрая най-чудесните истории.
Зара Алтаир от ProWritingAid разказва какво би трябвало да включите във вашата библия на героя – нейните съвети са към възрастните, затова си позволяваме да ги преведем и адаптираме специално за деца:
Библията на героите е мястото, в което събирате информация за всички персонажи, които се появяват в историята ви – тук трябва да включите дори домашните любимци, съседа или момчето от улицата, което преминава с колелото си. По този начин можете да видите ясно външните белези на героите, какво харесват и мразят, характерните изрази, които използват в разговор, силни и слаби страни на характера и всичко, което ги кара да звучат достоверно – сякаш ще ги срещнете на улицата.
Направете си досие за всеки образ – може да е на отделни страници в тетрадка, на бели листове или в писателски тефтер. Оставете си място, за да можете да допълвате информацията. Трябва да съставите досие за:
- добрия герой
- лошия герой
- приятелите
- домашните любимци (ако има такива в историята ви)
- съседа и т.н.
Всеки персонаж, който се появява в историята ви, трябва да има свое досие. Това ще ви помогне не само да знаете как изглеждат и какво обичат да правят героите ви, но и ще ви спести неудобството от забравените детайли (например, че героят обича червен цвят и никога не би обул зелени чорапи).
Какво да включите в досието на героя
Опишете всичко, което ви се стори важно, за да опознаете добре своя герой. Не е достатъчно само да знаете как се казва и на каква възраст е – всеки детайл е от значение. Ето няколко насоки за важни подробности – можете да разширите списъка сами:
- Име:
- Възраст:
- Място на раждане: може да е роден в малък или в голям град; в друга държава
- Къде живее в момента:
- С кого живее: с родители, с баба и дядо, с ужасни роднини или сам като Пипи?
- Образование: в кой клас/училище е твоят герой; ако е завършил своето образование, каква е специалността му?
- Какво работи? Ако пишеш за възрастен, измисли му професия – например детектив или счетоводител?
- Приходи: богат ли е твоят герой? Беден? Средна работа? Това е важно да бъде планирано в главата ти – би било странно безработен герой да пътешества по света, нали?
Външни белези
- Как изглежда твоят герой? Помисли за:
- цвят на очите
- цвят на косата и вид прическа
- телосложение
- Има ли отличителни белези като белези от наранявания, родилни петна, бенки/лунички, татуировки?
- Предпочитан начин на обличане: как се облича героят ти обикновено – с рокли и високи токчета, с анцузи и маратонки, с развлечени домашни дрехи или с елегантно облекло?
- Носи ли твоят герой очила или лещи? Има ли героят ти някакви аксесоари, с които не се разделя? Пръстен, гривна, лула (ако е като Шерлок Холмс, телефон?
- Има ли героят ти някакви тикове или навици: например да си подсвирква?
- кои са любимите му цветове/храни/книги/песни/спортове и т.н.
Опишете абсолютно всичко – от външните белези през начина на говорене, та чак до спомените и отношенията с другите персонажи в историята. Накрая нарисувайте на своя герой портрет, за да се получи истинско досие.