След вълнуващото посещение на остров Мадагаскар дойде моментът да изпълним поставената в началото на юни цел – да обиколим всичките седем континента на планетата, докато заедно четем и трупаме книгометри. С помощта на отчетените 3668 книгометра се пренасяме на последния непокорèн континент – Африка.
Африка е вторият по големина и втори по брой на населението континент на планетата след Азия. Екваторът го пресича почти по средата и това определя горещия му климат през цялата година.
- В Африка се намират както най-голямата пустиня в света, Сахара, така и най-дългата река – Нил. Тук ще откриете над 3000 защитени територии, които съхраняват биоразнообразието на континента.
- На континента се намират 30% от минералните ресурси на планетата. Тук се срещат и най-много залежи на петрол, мед, диаманти, злато и други. В тази статия можете да видите как се добиват диамантите.
- Континентът е люлка на едни от най-древните цивилизации – египетската и финикийската.
- В Етиопия са открити останките на най-древния австралопитек, а Източна Африка се счита за „люлка на човечеството“.
- Поради тъмния цвят на кожата на своите обитатели, Африка често е наричана „Черният континент“.
- В Африка живеят над 1,6 милиарда души и те са сред най-бедните в света въпреки богатите залежи на природни ресурси. Бедността и глада са причинени от корумпирани правителства, често водещи до сериозни нарушения на човешките права, високи нива на неграмотност сред населението и военни конфликти.
Ако погледнете политическата карта на Африка, ще забележите нещо странно: границите на повечето държави (а те са 56 независими държави и 2 зависими територии) са с прави линии!
Всъщност 44% от африканските граници са очертани като прави линии или следват паралелите и меридианите. Защо? Това бил най-лесният начин Великите сили, които колонизирали Африка, да очертаят своите сфери на влияние по време на Берлинската конференция от 1884-1885 г.
Много може да се каже за самия континент, но изминатите от книгоходците книгометри ни позволяват да достигнем до източната част на Африка, където са разположени Кения и Танзания, езерото Виктория и националните паркове Серенгети и Масай Мара.
Река Нил
Нил е най-дългата река в света – нейните 6650 км преминават на север през територията на 11 африкански държави, докато реката достигне до Средиземно море, в което се влива.
Макар най-често Нил да се свързва с Египет (22% от дължината преминава през територията на страната), интересно е да научим откъде извира.
Нил има два основни притока – Бели и Сини Нил. Началото на Бели Нил се приема за извор на реката, но Сини Нил носи повечето води (приблизително 80% от общия обем). Бели Нил води началото си от най-голямото африканско езеро Виктория, разположено между Уганда, Кения и Танзания. То се захранва от много реки, като за истински извор на Нил днес се приема началото на реката Кагера, която носи и най-много води в езерото Виктория.
Езерото Виктория е едно от Големите африкански езера. То е кръстено на кралица Виктория от изследователя Джон Хенинг Спик, който пръв заявява, че е открил изворите на Нил през 1858 г. Езерото е най-голямото тропично езеро в света и второто по големина езеро със запаси от прясна вода в света след Байкал.
Танзания
Обединена република Танзания е държава в Източна Африка. В нея се намира както най-високият връх на континента – Килиманджаро, така и най-известния природен резерват „Серенгети“. Ето няколко интересни факта за държавата, които открихме в Multicultural Kid Blogs:
1. Суахили и английски са двата официални езика в Танзания
Макар в страната да се говорят над 120 езика, суахили е официалният език, който се използва в обществените и политически дела, както и в училище. Английският се използва предимно в гимназиите, колежите, университетите и висшите съдилища.
2. Танзания има 2 столици
Дар ес-Салаам е бившата столица, в която все още са разположени повечето правителствени служби и все още е най-големият град в страната. Додома е настоящата столица, където се намират президентството и министерствата.
3. Килиманджаро е най-високата свободностояща планина в света
Килиманджаро е спящ вулкан, разположен на територията на Танзания. Извисява се на 5895 метра надморска височина и е най-високата планина в Африка, а и най-високата свободностояща планина в света, която не е част от планинска верига. Името Килиманджаро носи и най-високият връх в Африка. Планината е известна и със своята ледникова шапка, която прогресивно намалява в последните години.
4. Над 1/4 от територията на страната е заета от природни паркове и резервати
Това е колкото територията на Германия и Белгия, взети заедно!
5. Цветовете на знамето на Танзания имат специално значение
- зелено: природните ресурси на страната
- жълто: минералните запаси, открити на територията
- черно: хората на Танзания, които в по-голямата си част са чернокожи
- синьо: водите на територията й
6. Занзибар не е република
Занзибар е полуавтономен регион в Танзания със собствена столица и президент. Там е роден световноизвестният певец Фреди Меркюри, вокалист на групата QUEEN.
7. Танзанийците държат на семейството
По време на ваканции и национални празници, те предпочитат да прекарват време със семейството и с близки приятели.
8. Танзанийците са много учтиви и приятелски настроени
Те винаги се поздравяват и се интересуват един от друг. Ако започнете разговор без да поздравите, ще бъдете приети за прекалено надменни и студени.
Национален парк „Серенгети“ или „Раят на Африка“
Серенгети е разположен в северната част на Танзания и е известен с ежегодната миграция на антилопи и зебри. Тук се срещат лъвове, носорози, слонове, кафърски биволи и леопарди, наричани още „Голямата петорка“ на Черния континент.
Племето масаи, което живее на територията на резервата, го нарича „мястото, където земята продължава вечно“ – siringet. Тази дума чува първият европейски изследовател, австриецът Оскар Бауман, който посещава района на Серенгети през 1892 г.
Наш „водач“ из най-известния природен парк в Африка е книгата „Най-известните природни чудеса на света“ (изд. „Пан“). От нея научаваме, че през 1951 г. правителството на Танзания обособява близо 13 000 кв.км в защитена зона, за да запази дивите животни, които страдали от набезите най-вече на европейските и американски трапери.
Първия американец, който посетил Серенгети, е Стюарт Едуард Уайт, който записва своите открития през 1913 г. Уайт се връща в Серенгети през 1920 г. и прекарва там три месеца, като по време на престоя си той и спътникът му убиват 50 лъва. Понеже ловът на лъвове намалява драстично популацията им, се достига до обособяването на резервата.
Серенгети е известен със своите диви животни и биоразнообразието си. Заедно с резервата „Масай мара“ в Кения оформят екосистемата Серенгети-Мара. Сред тревистите равнини, саваната, крайречните гори се срещат повече от 1,5 милиона антилопи, над 200 000 зебри, над 300 000 газели.
Ако поемете на сафари, можете да видите още жирафи, импала, орикс, хиени и чакали, африкански златен вълк, меден язовец, сервал, седем вида мангусти, видри и различни видове маймуни.
Най-известните представители на фауната безспорно са „Голямата петорка“:
- лъв: счита се, че в Серенгети живее най-голямата популация от лъвове в Африка – повече от 3000 представители
- африкански леопард: най-често се срещат в региона Серонера, но ги има на територията на целия парк
- африкански слон: след драстичното намаляване на популацията им през 80-те години на XX в. заради бракониерство и избиване заради слоновата кост, днес в парка се срещат над 5000 слона
- източноафрикански черен носорог: видът е критично застрашен, но в парка живеят около 30 екземпляра
- кафърски бивол: неговата популация в парка е най-голяма и стабилна – има над 53 000 екземпляра.
Кения
Държавата е като магнит за любителите на екзотични преживявания. Тук книгоходците ще открият красиви природни пейзажи и могат да отидат на истинско сафари. Ето малко интересни факти за Кения:
- В държавата живеят около 50 милиона души, от които 4,5 милиона населяват столицата Найроби
- И тук суахили и английският са официалните езици
- Националното животно е лъв
- Езерото Туркана е най-голямото езеро в Кения и най-голямото пустинно езеро в света. Известно е с голямата популация на розово фламинго
- В Кения има над 50 национални парка, сред които най-известен е „Масай мара“
Природен резерват „Масай мара“
“Сафари означава пътешествие – прошепна тя. – Пътешествие без цел, без край и без хоризонт. Пътешествие, което трае цял живот, дори и повече.”
– из „Детективите Агата и Лари. Мисия „Сафари“, сър Стийв Стивънсън, изд. „Фют“
Резерватът е сред най-известните в света. Всяка година хиляди туристи от цял свят пристигат, за да се отправят на сафари и да уловят с фотоапаратите си жирафите, антилопите, ориксите, лъвовете и изумителните птици, които се срещат в Кения.
В резервата живеят и представители на племето масаи, известни с храбрите си воини. Техните червени одежди и войнственото им поведение дълго време са внасяли страх у колонизаторите.
Днес масаите продължават да живеят в своите общности и се стремят да запазят обичаите си.
Ако ви е интересно да прочетете някоя хубава книга/поредица, свързана с африканската природа и с местните племена, ето и няколко отлични предложения от нас:
- „Белият жираф“, Лорън Сейнт Джон, изд. „Фют“ – отзив
- „Съдбата на слона“, Лорън Сейнт Джон, изд. „Фют“ – отзив
- „Операция „Носорог“ – линк
- „Последният леопард“ – линк
- „Детективите Агата и Лари: Мисия „Сафари“, сър Стийв Стивънсън, изд. „Фют“ – отзив
Къде ще ни отведат книгоходците по-нататък?